Szacuje się, że 9 na 10 ofiar pożarów umiera nie na skutek tlącego się ognia, a w wyniku zatrucia się unoszącym się gazem i dymem (dane z KG PSP). Dane te jedynie podkreślają siłę pożarów, których zagrożenie nie sprowadza się wyłącznie do płomieni, ale również do produktów spalania i wysokiej temperatury. Ryzyko to dotyczy nie tylko bloków mieszkalnych czy domów jednorodzinnych i gospodarstw, ale także miejsc pracy. W miejscach tych – oprócz przeszkolenia pracowników – kluczowe jest zastosowanie systemów, które zapobiegną powstawaniu szerokich i piętrzących się pożarów.
Jak zapobiegać pożarom?
Aby zapobiegać pożarom, które w szybkim tempie zajmują zakład pracy, warto stosować:
- Czujniki detekcji – czyli mechanizmy odpowiadające za wykrywanie ognia i dymu. Stosuje się je m.in. w halach produkcyjnych, wielokondygnacyjnych budynkach i na terenach z dużym ryzykiem spięcia. Nowoczesne czujniki gazu lub/i dymu montuje się na stałe w ścianach i sufitach. Popularne są również modele przenośne, które stosuje się wyłącznie na określonych pracach remontowych i elektrycznych. W grupie tej wyróżnia się czujki czadu, gazu, a także czujki pożarowe.
- Gaśnica – powinna pojawiać się w miejscach łatwo dostępnych i jednocześnie narażonych na tlenie się pożaru. Uwaga – nie zapomnij przeszkolić swojego personelu w zakresie jej bezpiecznego i efektywnego używania.
- Zabezpieczanie kabli elektrycznych oraz gniazdek – upewnij się, że kable nie wystają z sufitu i nie stwarzają zagrożenia wśród pracowników. Newralgiczne miejsca zasłoń zaślepkami lub schowaj pod np. listwami.
- Regularne kontrole systemów i instalacji elektrycznych – te mają za zadanie minimalizować ryzyko ewentualnych awarii i spięć.
Czujniki detekcji
Wspomnieliśmy już, że kluczowym elementem, który zapobiega pożarom jest nowoczesny system, który ma za zadanie wykrywać niebezpieczeństwo, a następnie uruchamiać podzespoły, które umożliwiają przeprowadzenie sprawnej ewakuacji. Dzięki nim uruchamiane są m.in. klapy oddymiające, które umieszcza się na sufitach. Odprowadzanie wysokiej temperatury i produktów spalania zmniejsza ryzyko zawalania elewacji, a tym samym – zwiększa bezpieczeństwo pracowników, znajdujących się na halach produkcyjnych czy w magazynach.
Czujniki należą do systemów przeciwpożarowych, które dodatkowo wyposażone są w m.in. detektory ognia, detektory dymu, centralę sterującą, rury ze środkiem gaśniczym oraz dysze wylotowe czy wspomniane już klapy.
- Czujnik gazu – informuje, gdy stężenie szkodliwego gazu przekroczy tzw. granicę wybuchowości. Wykrywa szereg szkodliwych substancji – w tym metan czy tlenek węgla. Montuje się je w odległości max. 6 metrów od potencjalnego źródła zagrożenia.
- Czujnik czadu – służy do wykrywania obecności tlenku węgla. Najczęściej montuje się go w pomieszczeniach z systemami grzewczymi i piecami kaflowymi. Znajdziesz je na ścianach, na wysokości do 160 cm od podłogi.
- Czujki pożarowe (inaczej czujki dymu) – urządzenia wykrywające ogień i dym. Informują pracowników o zbliżającym się niebezpieczeństwie zarówno za pomocą dźwięku, jak i sygnałów świetlnych. Na rynku dostępne są m.in. czujki jonizacyjne, optyczne, jak i termiczne.
Dlaczego warto stosować systemy przeciwpożarowe?
Nowoczesne systemy i czujki przeciwpożarowe w zakładach pracy to gwarancja;
- Szybszej i skuteczniejszej reakcji na tlący się ogień,
- Minimalizacji strat, związanych z długotrwałym pożarem,
- Automatyzacji, odciążającej pracowników z odpowiedzialności za zdrowie innych,
- Wsparcia w szkoleniu – np. zakresie BHP i przeprowadzania sprawnej ewakuacji,
- Niezawodności i komfortu, który związane jest z poczuciem bezpieczeństwa.